Територіальні органи ДФС
у Сумській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Щодо застосування норм Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року N 4 , при наданні інформації до органів державної фіскальної служби щодо посвідченого договору довічного утримання

08.10.2015

             Статтею 744 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-ІV із змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) встановлено, що за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно. Обсяги обов’язків набувача встановлюються за згодою сторін у договорі.

             Згідно з ст.748 ЦКУ набувач стає власником майна, переданого йому за договором довічного утримання (догляду), відповідно до ст.334 ЦКУ.

              Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (ч.четверта ст.334 ЦКУ).

             Отже, відчуження майна за договором довічного утримання з метою одержання за нього грошової компенсації у вигляді матеріального забезпечення для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб розглядається як продаж такого майна.

            Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна регулюється ст.172 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), п.172.8 ст.172 ПКУ якої встановлено, що для цілей цієї статті під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.

            Згідно ст. 172.4 нотаріус зобов’язаний щокварталу подавати до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію посвідчені договори, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку.

            Таким чином, інформацію про посвідчений договір довічного утримання нотаріус повинен  подавати до відповідних органів державної фіскальної служби.

            Оскільки, при посвідченні договорів довічного утримання нотаріуси виконують функції податкового агента лише в частині надання інформації контролюючим органам і не зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету, то у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) заповнюються тільки графи 1, 2 та 5 та 3а.

            Згідно п. 1.2. розділу І «Загальні положення» Порядку податковий розрахунок це документ, який свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

При укладанні договору довічного утримання (догляду) набувач одержує дохід у вигляді вартості нерухомого майна (житлового будинку, квартири), а відчужувач одержує дохід у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі.

Дохід, одержаний платником податку - набувачем від відчужувача, за договором довічного утримання (догляду) у вигляді нерухомого майна (житлового будинку, квартири) включається до складу загального річного оподаткування доходу, як додаткове благо (пп.164.2.17 п.164.2 ст. 164 ПКУ) і оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою встановленою п.167.1 ст.167 ПКУ (15 та/або 20 відсотків) на підставі річної податкової декларації.

Отже, при заповненні Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) у графі 2 «Податковий номер або серія та номер паспорта*» відображається реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи (для фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта):

-  відчужувача, із зазначенням ознаки доходу «104» «Частина доходів від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна згідно з положеннями статті 172 розділу IV Кодексу»;

- набувача, із зазначенням ознаки доходу «126» «Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо».

 

До списку