Територіальні органи ДФС
у Сумській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Чи є обов’язком підприємства перерахування позитивної курсової різниці до Державного бюджету України?

30.05.2016

Статтею  3  Закону  України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»  від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР  із змінами і доповненнями  (далі - Закон № 185) встановлено, що Національний банк України має право встановлювати строк, протягом якого куплена резидентом на міжбанківському валютному ринку України іноземна валюта для забезпечення виконання зобов’язань перед нерезидентом має бути використана за призначенням, і порядок її продажу в разі недотримання резидентом цього строку.

Статтею 5 Закону  № 185 встановлено, що у разі порушення резидентами строків, установлених Національним банком України відповідно до статті 3 цього  Закону, придбана валюта продається уповноваженими банками протягом 5 робочих днів на міжбанківському валютному ринку України. При цьому позитивна курсова різниця, що може виникнути за такою операцією, щокварталу спрямовується до Державного бюджету України, а негативна курсова різниця відноситься на результати господарської діяльності резидента.

Листом Державної податкової адміністрації України від 25.12.2008                   № 27090/7/22-5017 «Про виконання вимог валютного законодавства» визначено, що позитивна курсова різниця, що може виникнути, повинна перераховуватись резидентами на код бюджетної класифікації 21081000 «Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства».

Національний банк України в листі від 26.03.2014  № 29-207/127/13 зазначає наступне:

Норма пункту 7 розділу III Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою  ( далі – Положення № 281 ) зобов’язує уповноважені банки продати без доручення клієнта-резидента не пізніше ніж на наступний робочий день після дня зарахування на розподільчий рахунок повернені на адресу резидента у зв’язку з тим, що взаємні зобов’язання частково або повністю не виконані, кошти в іноземній валюті, які були куплені та перераховані на користь нерезидента. Також ця норма  Положення № 281 дублює норму Закону щодо необхідності щоквартального перерахування до Державного бюджету України позитивної курсової різниці,  що може виникнути за такою операцією, та віднесення на результати господарської діяльності резидента негативної курсової різниці.

Виходячи з вищевикладеного, резиденти України перераховують позитивну курсову різницю, що виникла у випадку продажу іноземної валюти, поверненої нерезидентом, до  Державного бюджету України.

 Статтею 37 Закону України від 16.04.91 № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність», із змінами та доповненнями, встановлено що за порушення   цього або пов’язаних з ним законів України до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб’єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції.

Акцентуємо Вашу увагу, що дана податкова консультація надана з урахуванням листів Державної податкової адміністрації  України від 25.12.2008 № 27090/7/22-5017 та Національного банку України від 26.03.2014 № 29-207/12713,  які є чинними станом на 24.05.2016.

 

  1. Якщо підприємство  перераховує  суму  позитивної курсової  різниці

до Державного бюджету України, чи виникає у нього обов’язок щодо віднесення цієї ж суми до збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування - прибутку (валових доходів) ?

  Об'єктом оподаткування податку на прибуток згідно пп. 134.1.1. п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі – Кодекс) є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п.44.2 ст.44 Кодексу).

Розділом ІІІ Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму перерахованої до Державного бюджету України позитивної курсової різниці, що виникла внаслідок продажу іноземної валюти поверненої нерезидентом за  зовнішньоекономічним контрактом.

         Одночасно  Головне управління ДФС у Сумській області зазначає, що  згідно приписів пункту 52.2  статті 52  Податкового  кодексу України  податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому  надано таку консультацію.

До списку