Територіальні органи ДФС
у Сумській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Загальна система оподаткування. Консультує Конотопська ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області

17.10.2013 -

Загальна система оподаткування дозволяє займатися будь-яким видом діяльності та немає жодних обмежень на відміну від спрощеної системи. Проте вона має більш складну систему ведення бізнесу з точки зору обліку та звітності, що викликає ряд питань у платників. Саме тому в Конотопській ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області нещодавно відбулась «гаряча» телефонна лінія на тему «Загальна система оподаткування для фізичних осіб – підприємців». На запитання платників відповідав перший заступник Конотопської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області Роман Куріцький. Наводимо основні питання та відповіді на них:

Чи потрібно при переході зі спрощеної системи оподаткування на загальну звітувати за результатами кварталу, в якому відбувся такий перехід?

До фізичних осіб – підприємців, які подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочато таку діяльність або відбувся перехід за загальну систему оподаткування належать:

- зареєстровані протягом року в установленому законом порядку;

- перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну;

- сплачували фіксований податок до набрання чинності Податковим кодексом,

Вперше зареєстровані підприємці в декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи станом на дату державної реєстрації. Декларації подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Платник повинен самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у такій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку її подання.

Для відображення результатів діяльності фізичні особи-підприємці заповнюють додаток 5 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності» до податкової декларації наступним чином:

 у частині І «Доходи від провадження господарської діяльності» зазначається сума одержаного доходу, витрати, пов’язані з господарською діяльністю, сума чистого оподатковуваного доходу;

- у частині ІІ «Розрахунок податкових зобов`язань» - сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету за результатами кварталу. Крім цього, фізична особа самостійно розраховує та зазначає суму авансових  платежів на підставі очікуваного чистого доходу.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування регулюється положеннями ст.177 Податкового кодексу України.

У якому періоді слід відображати витрати ФОП на загальній системі оподаткування, у разі якщо вони фактично понесені в одному періоді, а оплата витрат здійснена в наступному?

Згідно з п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

До переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом п.177.4 ст.177 Податкового кодексу. Згідно з пп.3.10 п.3 Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.10 №1025, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.10 за №1425/18720, графа 12 «Чистий дохід» Книги обліку доходів та витрат розраховується як різниця між доходом від здійснення діяльності та документально підтвердженими витратами, пов’язаними із отриманням доходу.

Отже, при розрахунку чистого доходу фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування включаються тільки документально підтверджені витрати, тому якщо оплата витрат поточного періоду відбувається в наступному періоді, то такі витрати будуть враховані в розрахунку чистого оподатковуваного доходу в такому наступному податковому періоді.

Чи має право ФОП на загальній системі оподаткування враховувати суми витрат понесені ним під час здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування?

Податковим кодексом України передбачено, що об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Відповідно до норм Податкового законодавства до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності відповідно до норм Податкового кодексу.

Таким чином, оскільки для визначення чистого оподатковуваного прибутку витрати фізичної особи – підприємця, що застосовує загальну систему оподаткування, формуються при отриманні доходу, то такий підприємець має право врахувати суму витрат, безпосередньо пов’язану з отриманням доходу, незалежно від того, на якій системі оподаткування вони фактично були понесені.

Які Ви можете назвати переваги загальної системи оподаткування?

Всі, хто обирає для своєї діяльності загальну систему оподаткування, отримує деякі переваги в роботі, зокрема, це відсутність обмежень:

- по виду діяльності, можна обирати будь-який вид діяльності, не заборонений чинним законодавством;

- за сумою доходу;

- по кількості найманих працівників тощо.